Máš problém s cyklom? Zameraj sa na chronický systemický zápal v tele

17.07.2024

Čo by nás malo napadnúť, keď sa povie zápal v tele?

Pri zápale na tele Ťa asi napadne prirodzene začervenané miesto, opuch a bolesť v okolí nejakej ranky, pulzujúci pocit, začervenaná pokožka...

Zápal je odozva imunitného systému na potenciálnu hrozbu. To je nesmierne dôležitý proces, ktorý Ti doslova zachraňuje život. Táto hrozba môže prichádzať z okolia v podobe baktérií, vírusov, húb, toxických látok alebo v podobe iných - telu neznámych látok.

Pokiaľ ide o akútnu zápalovú reákciu napríklad v okolí reznej ranky, vypustia sa zápalové látky - cytokíny spolu s proteinami a zvýši sa krvný obeh v tejto oblasti, aby sa zvýšil prietok bielych krviniek a iných súčastí imunitného systému. Tie sa postarajú o to, aby potenciálna hrozba pre náš organizmus bola zničená a eliminovaná a aby sa teda nešírila ďalej do tela.

Takáto forma akútneho zápalu je teda žiadúca. Pomáha telu efektívnejšie bojovať s cudzrodými látkami v tele, ktoré mu predstavujú hrozbu.

Čo by Ťa ale malo napadnúť pri chronickom systemickom zápale? (inflamation/systemic inflamation)

Pri systemickom zápale sa tvoria tzv. zápalové cytokíny, sú to molekuly, ktoré sa tvoria v bunkách imunitného systému a slúžia na signalizovanie rôznych informácii okolitým tkanivám a umožňujú komunikáciu naprieč rôznymi systémami v tele.

Zápalové cytokíny sú nesmierne dôležité pretože Ti doslova zachraňujú život pred rôznymi infekciami, rakovinou a podobne, no ako sa hovorí a platí to aj teraz - všetkého veľa škodí.

Pokiaľ ide o systemický zápal, zasahuje celé telo, rôzne sústavy, tkanivá, endokrinne žľazy, orgány a udržuje telo v akomsi pretrvávajúcom pohotovostnom stave. Z benefitujúceho procesu v tele - akútny zápal sa stáva chronický dej, ktorý miesto benefitu prináša len zápory.

Zápalové cytokíny okrem iného teda slúžia aj ako signalizačné molekuly - AVŠAK takúto úlohu "pošty" zastávajú v našom tele aj ďalšie látky a molekuly a jedným z nich sú aj práve naše hormóny.
Tu sme narazili na ten úplny základ, ako a prečo sa imunitné zápalové cytokíny týkajú aj nášho menstruačného cyklu
.

Reákcie a dráhy cytokínov v tele a hormonálne dráhy nie sú odpojené, naopak, prepájajú sa a vedia sa navzájom ovplyvniť a o čo horšie - vedia sa navzájom narušovať.

Hormóny, ktoré signalizujú deje riadiace náš cyklus, môžu byť narušené zápalovými cytokínmi a práve preto cyklus nebude fungovať tak, ako by mal.

Je to akoby si sa snažila dorozumieť s niekym, kto má slabý signál a Ty počuješ každé druhé slovo. Veľa by si z toho asi nepochytila.

Takýto chronický stav systemického zápalu narúša hormonálnu odozvu aj komunikáciu a teda aj celý reprodukčný systém no a prispieva aj ku vzniku ďalších ochorení a syndrómov, ako sú

 • problémy so štítnou žľazou
 • zápalové PCOS
 • zhoršuje priebeh a symptómy autoimúnnych ochorení
 • problémmy s trávením a priepustnosťou čreva, čo priamo ovplyvní priebeh cyklu
 • a mnoho ďalšieho

Dajme si príklad z reálneho života...

Uvediem príklad z jednej z mojích obľubených kníh - Period repair manual (Jak si zlepšit menstruační cyklus) - aod autorky Lary Briden, kde pekne opisuje práve pôsobnosť chronického zápalu na hormonálne odozvy.

Zoberme si hormón FSH - ten sa tvorí v mozgu, v hypofýze.

Tento hormón signalizuje vaječníkom a folikulom na vaječníku počas folikulárnej (predovulačnej) fázy, aby začali rásť a vyvíjať sa.

Ale pozor, prichádzajú namnožené zápalové cytokíny, a primiešajú sa do tejto komunikačnej dráhy hormónov - a odrazu folikuly na vaječníku nereágujú tak rýchlo ako by za normálnych okolností mali a ich vývoj sa na základe toho spomaľuje.

To znamená, že telu bude trvať dlhšie, kým sa dopracuje k ovulácii a kým ovulácia prebehne. Celý cyklus sa teda naťahuje. (Príčina dlhých cyklov pri zápalovom PCOS)

Ako ešte cytokíny ovplyvňujú menštruačný cyklus?

 • cytokíny môžu blokovať receptory na progesterón (znížené hladiny progesterónu - problém s otehotnením a nepríjemné symptómy v cykle)

 • môžu blokovať aj hormóny štítnej žľazy (znižená funkcia)

 • môžu naopak spraviť hypercitlivé receptory na hormón testosteron a estrogén (PCOS, estrogénová dominancia)

Symptómy chronického systemického zápalu v menštruačnom cykle:

 • dlhé menštruačné cykly so skrátenou luteálnou fázou
 • extrémne bolestivé menštruácie, silné krvácania
 • anovulačné cykly
 • výrazné PMS
 • až diagnóza PCOS, prípadne hypofunkcia štítnej žľazy

Škála symptómov je naozaj veľká a bude závisieť na každej žene, ako sa bude prejavovať a ako závažný je ten systemický zápal.

Systemický chronický zápal je ovplyvnený bežnými každodennými návykmi z oblasti:

 • výberu stravy a potravín a jeho frekvencia konzumácie
 • výber kozmetiky a drogérie (konvenčná/vs/prírodná alebo non-toxic)
 • fajčenia a alkoholu
 • výberu pro-zápalových, alebo proti-zápalových potravín
 • dostatku vitamínov a minerálov, ktoré pôsobia proti-zápalovo
 • manažmentu stresu
 • starania sa o vitalitu čreva atď.

Pokiaľ trpíš problémami v cykle, určite by si sa mala začať zaujímať aj o proti-zápalovú stravu a celkový proti-zápalovýlifestyle.

Dovolím si povedať, že veľké množstvo žien v súčasnosti trpí do určitej miery systemickým zápalom. Hektický životný štýl, ultraspracované potraviny, nedostatok živín a množstvo chemických látok z okolia k tomu všetkému prispievajú.

Celú epizódu o systemickom zápale a jeho vplyve na menštruačný cyklus si môžeš vypočuť v členskom podcaste tu: 

Pre zdravý cyklus podcast 

kde sa do témy systemického zápalu a jeho riešenia v praxi ponárame do hĺbky.

Verím, že bol pre teba článok nápomocný a objasnil Ti základy systemického zápalu a jeho vplyvu na telo.